image

PeyamaKurd - Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel'deki AB zirvesinin ardından yaptığı açıklamada Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili ‘iki devletli çözüm’ talebi ve Erdoğan’ın bölgeye gerçekleştireceği ziyaret hakkında önemli bir açıklama da bulundu.

Brüksel'deki AB zirvesinin ardından açıklamada bulunan Leyen, “Kıbrıs’ta iki devletli çözümü asla kabul etmeyeceğiz. Bunu son telefon görüşmemizde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bizzat söyledim. Erdoğan’ın Kıbrıs ziyaretinin nasıl geçeceğini gözlemleyeceğiz” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs harekatının yıl dönümü nedeniyle 20 Temmuz’da bölgeye bir ziyaret gerçekleştirecek.

“Erdoğan’ın Kıbrıs ziyaretinin nasıl geçeceğini gözlemleyeceğiz” diyen von der Leyen “Türkiye ile ilişkiler düzeldi. Sakin bir dönem geçiriyoruz, ancak Kıbrıs'ta çok az bir ilerlemenin kaydedilmesi hayal kırıklığına neden oluyor” diye konuştu.

Kıbrıs adası Türkiye tarafından 1974 yılında gerçekleştirilen harekat sonrası güney ve kuzey olarak ikiye bölünmüş, siyasi iradesi ise uluslararası alanda günümüze kadar tartışmalara neden olmuştu.