image

PeyamaKurd - AB ile Türkiye arasında yaşanan sorunlar nedeniyle uzun süreli bütçe planlamasında artık tek bir aday ülkeye önceden belirlenmiş bir meblağ ayırmama kararı alan AB Komisyonu, basın açıklamasıyla yeni kararını duyurdu.

Türkiye’ye yönelik alınan karara ilişkin açıklama yapan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB'nin 2021-2027 yılları arasındaki mali döneminde aday ülkeler için katılım öncesi mali yardım miktarının ülkelere göre ayrılmamasına, onun yerine bütün aday ülkeler için toplu bir meblağ belirlenmesini onayladı.

Komisyonun belirlediği meblağ AB'ye aday beş üye ülke için 2021-2027 yılları için toplam 14 milyar 500 milyon Euro olarak karar verdi.

AB Komisyonu, yardımların kesilmesine gerekçe olarak Türkiye'de demokrasi ve insan haklarının gerilemesini göstermişti. Konuya ilişkin olarak AB, içinde bulunulan mali dönem süresince katılım öncesi mali yardımlar için Türkiye'ye 4 milyar 450 milyon Euroluk bir meblağ sözü vermişti, ancak şu ana kadar Türkiye'ye sadece 315 milyon Euro ödedi.

Komisyonun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, AB genişlemesinin odak noktasının Batı Balkan ülkeleri olduğunu söyledi. Türkiye haricinde Arnavutluk, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan da AB'ye aday ülkeler arasında bulunuyor.