image

PeyamaKurd - Brüksel'deki zirve görüşmesinde Avrupa Birliği (AB) ve ABD, birbirlerinin havacılık şirketleri Airbus ve Boeing'e sağlanan desteklemelerden ötürü karşılıklı olarak uyguladıkları 11.5 milyar dolarlık ilave gümrük vergilerini 5 yıl için askıya almaya karar verdi.

AB-ABD Zirvesi kapsamında Brüksel'deki görüşmede ABD Başkanı Joe Biden, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel bir araya geldi.

Basına konnuyla ilgili açıklamada bulunan AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, AB ve ABD arasında Airbus-Boeing sübvansiyonları konusundaki ticari anlaşmazlığa ilişkin şu ifadelere yer verdi:

"Bu toplantı, havacılık konusunda önemli bir ilerlemeyle başladı. Anlaşma ile ilişkilerimizde gerçekten yeni bir sayfa açılıyor. Yaklaşık 20 yıllık anlaşmazlığın ardından mahkemelik olmaktan iş birliğine doğru ilerliyoruz. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarihindeki en uzun ticari ihtilafı bitiriyoruz."

ABD ve AB arasında yapılan anlaşmaya göre, taraflar yolcu uçaklarının üretimine sübvansiyon sağlamayacak. Öte yandan bu kapsamda AB ve ABD, uygulamakta olduğu toplam 11.5 milyar dolarlık gümrük vergilerini 5 yıl için askıya alacak.