image

PeyamaKurd - ABD ve AB, Rusya enerjisini azaltma yollarını arıyor. Avrupa Birliği Komisyonu ve ABD'nin, Rusya’nın enerji gelirlerini azaltacak yeni yöntemlerin geliştirilmesi konusunda birlikte çalıştıkları ifade edildi.

Konuya ilişkin ortak açıklamada bulunan ABD Başkanı Joe Biden ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Rusya'nın enerji zorlaması enerji piyasaları üzerinde baskı yarattı, tüketiciler için fiyatları yükseltti ve küresel enerji güvenliğini tehdit etti” sözlerini paylaştı.

AB Komisyonunun Rusya’dan doğal gaz alımını durdurma potansiyeli olduğu belirtilen açıklamada, son dönemde Rusya’nın doğal gaz tedarikini azaltmasından AB üyesi 12 ülkenin etkilendiği vurgulandı.

ABD ve AB'nin doğal gaz talebinin azaltılması için pompa ve akıllı termostat gibi ürünlerin kullanımının desteklenmesinin planlandığı açıklandı.

Ayrıca yayımlanan açıklamada, ABD ve AB'nin enerji çeşitlendirmesine önem vermeye devam edeceğine dikkat çekilerek, yakın zamanda kurulan AB enerji platformuna atıfta bulunularak enerji arzını çeşitlendirmesine ağırlık verileceği belirtildi.