image

PeyamaKurd - AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ile bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında yapılan göç mutabakatının önemli olduğunu ve daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ile Berlin'de ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Merkel açıklamasında, Türkiye'nin çok sayıda mülteciyi barındırdığına işaret ederek, "Anlaşma önemli ve daha da geliştirilmeli. Türkiye 3,7 milyon Suriyeli mülteciyi barındırma konusunda muhteşem bir iş yapıyor. Türkiye desteğimizi hak ediyor" ifadesini kullandı.

"AB zirvesinde göç mutabakatı görüşelecek"

Öte yandan son günlerde Türkiye ile çok sayıda görüşme yaptıklarına dikkat çeken AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ise, "En son dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüm. AB Zirvesi'nde iklim, gümrük birliği ve göç mutabakatı görüşülecek" sözlerine yer verdi.

Von der Leyen, yaklaşık 10 yıldır Türkiye'de bulunan Suriyeli mültecilere değinerek şu ifadelere yer verdi:

"Burada önemli olan Türkiye'ye destek olmamızdır. Türkiye'de bulunan 3,7 milyon Suriyeli mülteci var. Oradaki insanların bir perspektifi olmalı. Bu bizim için önemli. Bu konuyu Konseyde gündeme getireceğim."