image

PeyamaKurd - Ukrayna için maddi ve askeri yardımlarda bulunan AB, yoksul ülkeler için de bir para ayırdı. AB'den yapılan açıklamaya göre Rusya-Ukrayna savaşının gıda güvenliğine olası etkilerine karşı Afrika, Karayipler ve Pasifik ülkelerine toplam 600 milyon avro destek verilecek.

Avrupa Birliği (AB), Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa Kalkınma Günleri programında yapılacak yardımlara değindi.

"600 milyon avroyu harekete geçireceğiz"

AB lideri Leyen açıklamalarında, Rusya-Ukrayna savaşının sadece Ukrayna halkını etkilemediğine işaret ederek, milyonlarca ton tahıl sevkiyatının engellenmesinin dünya genelinde en çok ihtiyaç duyanları mağdur ettiğini kaydetti.

Yoksul ülkelere yapılacak yardımlara değinen Von der Leyen, "Ortaklarımıza yardımcı olmak, gıda krizini ve ekonomik şoku önlemek için ilave 600 milyon avroyu harekete geçireceğiz" sözlerine yer verdi.

Leyan açıklamalarında, AB'nin gıda güvenliği için 3 milyar avroluk bir paketi bulunduğunu anımsatarak, 600 milyon avronun buna ilave olacağını kaydetti.

Ayrıca yardımlarla ilgili açıklamada bulunan AB Komisyonu ise, Afrika, Karayipler ve Pasifik ülkelerinde insani yardım için 150 milyon avro, sürdürülebilir üretim ve gıda sistemlerinin dayanıklılığı için 350 milyon avro ve makroekonomik destek olarak 100 milyon avro kaynak sağlanacağını bildirdi.