image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı'nın resmi yayın organı olan Stars and Stripes gazetesi, Pentagon'un Soğuk Savaş döneminde kullanılmış olan ve ordu birliklerinin Avrupa'ya aniden aktarılmasını öngören stratejiye geri döndüğünü kaleme aldı.

Gazetenin haberinde, "Şimdi silahlı kuvvetler, Pentagon'un ‘Kuvvetlerin Dinamik Kullanımı' olarak bilinen yeni stratejisine uyum sağlamak için ani aktarma sanatında yeniden ustalaşıyor, buna göre ordu, öngörülemeyecek türden hareketlerle düşmanla arasındaki güç dengesini sağlamalı" sözlerine yer verdi.

Haberde, bu adımların Amerikan birliklerinin önceden haber vermeksizin seferber edilmesinin Sovyetler Birliği'ne karşı koyma stratejisinin temel özelliği olduğu Soğuk Savaş dönemini akla getirdiğini belirtildi.

Öte yandan ABD'nin Avrupa'daki Ulusal Muhafız Birlikleri Komutan Yardımcısı General John Gronski'nin açıklamalarını aktaran gazete, "Bu düzenli olarak gözlenecek. Her nerede olursa olsun rakiplerimizin her biri için bu öngörülmeyen bir şey olacak ve bu, ulusal güvenliğimiz için iyi bir şey. Tüm mesele, caydırıcı ve hazırlıklı olmaktan ibaret" dedi.