image

PeyamaKurd - Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında, gündemi değerlendiren Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna'ya asker gönderme niyeti olmadığını dile getirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, Rusya'nın Ukrayna'yı her an işgal etme tehdidinin sürdüğünü ancak bunun ne zaman olacağına dair bir tahminleri olmadığını belirterek, "(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'in kafasından geçenleri okuyamıyoruz" dedi.

ABD'nin her türlü senaryoya karşı tetikte olduğunu vurgulayan Sözcü Psaki, "Bizim tercih ettiğimiz yol diplomasi ancak sınır bölgesinde hareketliliğin arttığını görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Psaki açıklamasında, Biden'ın şu anda odağının NATO'nun doğu kanadı olduğunun altını çizerek, "Açıklığa kavuşturmak için söylüyorum, Biden'ın Ukrayna'ya asker gönderme niyeti ya da isteği yok" ifadesini kullandı.

Üst düzey yetkililerin bugün ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisindeki liderlere Ukrayna konusunda brifing vereceğini belirten Psaki, Kongrenin tüm üyelerine yönelik de ilerleyen günlerde bir brifing yapacaklarını kaydetti.