image

PeyamaKurd - Rusya-Ukrayna savaşının yanı sıra bir dizi bölgesel ve ikili konuyu görüşmek üzere ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Mısır, İsrail ve Filistin'e gideceği ifade edildi.

Basın açıklamasında bulunan ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Bakan Blinken'ın Rusya-Ukrayna savaşı, İran tehdidi, İsrail-Filistin ilişkileri ve iki devletli çözümün yanı sıra küresel ve bölgesel konularda Mısırlı, İsrailli ve Filistinli yetkililerle görüşeceğini bildirdi.

Sözcü Price açıklamasında, bakan Blinken'ın, Kahire'de ABD-Mısır stratejik ortaklığını, bölgede barış ve güvenliği geliştirmek üzere Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve üst düzey Mısırlı yetkililerle görüşeceğini kaydederek, söz konusu Libya'daki seçimler ve Sudan'daki siyasi sürece destek konularının da ele alınacağını ifade edildi.

Ayrıca açıklamaya göre Blinken'ın 30-31 Ocak'ta Kudüs ve Ramallah'a gideceğini ve İsrail'de, İran tehdidine karşı ABD'nin İsrail'in güvenliğine yönelik bağlılığını görüşmek üzere Başbakan Binyamin Netanyahu, Dışişleri Bakanı Eli Cohen ve diğer üst düzey liderlerle bir araya geleceğini de kaydedildi.