image

PeyamaKurd - ABD Temsilciler Meclisi'den hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi partilerden 170 vekil, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e yazdıkları mektupta Biden yönetimini Türkiye'ye dönük politikasını formüle ederken 'tedirgin edici insan hakları meselelerini' ele almaya çağrıda bulundu.

Demorkat ve Cumhuriyetçi partilerden 170 vekil tarafından 26 Şubat tarihinde kaleme alınan ve bugün kamuoyuna duyurulan mektupta, ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye politikasına ilişkin önerilere yer verildi.

Gönderilen mektupta, NATO müttefiki Türkiye'nin, ABD'nin uzun süredir ortağı olduğuna vurgu yapılarak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminin ABD ile 'ilişkileri gerdiği' kaydedildi.

"Muhalefet baskı altında tutuluyor"

Vekillerin kaleme altığı mektupta, "İkili ilişkilerimizde stratejik konular haklı olarak büyük ilgi gördü, fakat Türkiye'de meydana gelen ağır insan hakları ihlalleri ve demokratik gerileme de önemli endişe kaynağı" açıklaması kullanıldı.

Mektupta, Türkiye'de 'yargının zayıflatıldığı' ve ifade ve basın özgürlüğünün 'törpülendiği' öne sürülerek, 'muhalefetin baskı altında tutulduğu' iddiasına yer verildi.

Diğer taraftan mektubun imzacıları arasında, Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Dışişleri Komisyonu Başkanı Greg Meeks ve komisyonun üst düzey Cumhuriyetçi mensubu Mike McCaul da yer aldı.