image

PeyamaKurd - ABD'de son dönemde yaşanan silahlı saldırılarla ilgili ABD kongresi harekete geçti. ABD Senatosu'ndaki Cumhuriyetçiler, federal güvenlik ajansları bünyesinde 'iç terör ofisleri' kurulmasına yönelik yasa tasarısının onaylanmasını engelledi.

ABD'de 14 Mayıs'ta New York'un Buffola kentinde yaşanan ve 10 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı ırkçı saldırının ardından Demokratların sunduğu iç terör ofisleri tasarısı, Senatoda Cumhuriyetçiler tarafından kabul edilmedi.

Konuyla ilgili Senato Genel Kurulundaki oylamadan önce bir konuşma yapan Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, "Bu tasarı çok önemli çünkü Buffalo'daki saldırı, bir iç terör eylemiydi" sözlerine yer verdi.

Tasarı oy çokluğu ile reddedildi!

ABD Kongresi'nde yapılan oylamada tasarı onaylanması için gerekli 50 oya ulaşamadı. 100 sandalyeli Senatodaki oylamada 47 Demokrat 'evet', 47 Cumhuriyetçinin 'hayır' oyu kullanmasıyla tasarı engellenmiş oldu.

Söz konusu tasarı, ABD Adalet Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) bünyesinde bir 'iç terör ofisi' kurulmasını ön görüyordu.