image

PeyamaKurd - Afganistan ile ilgili BMGK'dan muafiyet kararı çıkmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı ile Hazine Bakanlığı, Afganistan'a insani yardım akışını kolaylaştırmak için bu alanda Taliban ile iş yapan ABD ve Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerini yaptırımlardan muaf tutmaya karar verdi.

Yaptırımlarla ilgili yazılı açıklamada bulunan ABD Hazine Bakanlığı, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nin (OFAC), Afgan halkına insani yardım ve diğer desteklerin akışını kolaylaştırmak için 3 Genel Lisans yayınladığını duyurdu.

Alınan karar kapsamında, ABD'nin, Afganistan halkını destekleme taahhüdünün altını çizdiği ve ABD hükümetinin, ABD yaptırımlarından etkilenen bölgelere insani yardım akışı konusundaki uygulamasını sürdürdüğü vurgulandı.

Hazine Bakanlığı'nın açıklamasında, bu lisansların, 'ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunduğu ve 15 üye tarafından oy birliğiyle kabul edilen Afganistan'a insani yardımları kolaylaştırmak için Taliban'a yönelik yaptırımlara muafiyet getiren kararının uygulanması' üzerine verildiği kaydedildi.

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da bu lisansların insani yardımlarla sınırlı olduğu, ABD'nin Taliban'a yönelik genel yaptırımlarının yürürlükte kalmaya devam edeceği kaydedildi.