image

PeyamaKurd - ABD ve Çin yönetimleri arasında Tayvan krizi nedeniyle gerilim tırmanırken ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ikili ilişkiler ile ilgili açıklamada bulundu. Harris açıklamasında, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e, Washington’ın Pekin ile çatışma peşinde olmadığını, ancak rekabeti memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Çin lideri Şi Cinping ile Tayland’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nde kısa bir görüşme de yaptı.

Pekin-Washington arasındaki gerilime ilişkin İngiliz haber ajansı Reuters’ın haberine göre, Harris, Asya gezisinin sonunda ABD’nin Bangkok’taki büyükelçisinin konutunda düzenlediği basın toplantısında, “Rekabeti memnuniyetle karşılıyoruz, ancak çatışma istemiyoruz ve çatışma peşinde değiliz” mesajınd abulundu.

Kamala Harris açıklamasında, ABD Başkanı Joe Biden’ın “İletişim hatlarını açık tutmayı planlıyoruz çünkü bu her iki ülkenin ve dünyanın da çıkarınadır” şeklindeki mesajını yeniden teyit ettiğini de vurgu yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden, geçen hafta Endonezya’da düzenlenen G20 zirvesinin oturum aralarında Cinping ile bir araya gelerek, 2021 başlarında göreve başlamasından bu yana ilk kez yüz yüze görüştü.