image

PeyamaKurd - Washington yönetiminden İran güçlerine yönelik yaptırım kararı çıktı. ABD Hazine Bakanlığı, İran ordusunun Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü adına petrol kaçakçılığı yapan ve kara para aklayan Rusya destekli bir ağa yaptırım uygulama kararı aldığını bildirdi.

ABD'ye göre liderliğini Kudüs Gücü'nün şu andaki ve eski üyelerinin yürüttüğü ağın, "Rusya Federasyonu hükümetinin üst kademeleri" tarafından desteklendiğini ve bünyesinde Çin firmalarının ve eski bir Afgan diplomatın bulunduğu vurgulandı.

Açıklamada ağın Kudüs Gücü ve Tahran'ın Lübnan'daki müttefiki Hizbullah için yüz milyonlarca dolar fon elde ettiğini bildiren bakanlık, Tahran'ın bu örgütleri desteklemesine yardımcı olduğunu duyurdu.

Söz konusu bu yaptırım kararı, merkezi Rusya'da bulunan ve Hazine Bakanlığı'nın Kudüs Gücü adına milyonlarca dolar transfer ettiğini kaydettiği RPP LLC şirketini, merkezi Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan ve Washington'un Rus hükümeti ve Rus devletine ait petrol şirketi Rosfent işe işbirliği yaparak, İran petrolünü Avrupa'daki şirketlere taşımakla suçladığı Zamanoil DMCC şirketini hedef aldı.