image

PeyamaKurd- ABD Başkanı Trump’ın Suriye’den asker çekme kararını eleştiren ve Kürtlerle ittifakı sürdürme çalışan Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobani'nin vize işlemlerinin hızlandırılması için çalışmaları hızlandırdı.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobani'nin ABD ziyareti için etkin çalışmalar yürüten Cumhuriyetçi Lindsey Graham ve Marsha Blackburn ile Demokrat senatörler Chris Van Hollen, Jeanne Shaheen ve Richard Blumenthal; ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya hitaben bir ortak mektup kaleme aldı.

Kobane Acilen ABD'ye Gelmeli

Rrojava’da yaşanan süreç ve Kürt-Amerikan ilişkilerinin ele alınmasının planlandığı ve ABD kongresinde de bir konuşma yaması beklenen DSG Komutanı Mazlum Kobane’ye Amerikan vizesi verilmesi istenen mektupta senatörler; konunun aciliyet teşkil etmesi nedeniyle ABD Dışişleri Bakanlığının devreye girmesi gerektiğini belirttiler.

Kobane'yi Dinlemek Hem Kongre Hem de Trump İçin Gerekli

Suriye'nin kuzeyindeki gelişmeler bizi son derece kaygılandırıyor demek bile yeterli olmaz" ifadeleri kullanılan mektupta Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler, Suriye'de olan bitenleri Kobane'den dinlemenin hem Kongre'nin hem de Başkan Donald Trump'ın yararına olacağını vurguladı.