image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında Türkiye ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Ned Price, Türkiye’nin ABD’nin Ortadoğu’da ve özellikle de Suriye’de ortak çıkarlara sahip olduğu bir müttefiki olduğunu söyledi.

Gazeteciler Price’a dün sosyal medya üzerinden Türkiye ile ilgili paylaştığı mesajların ardından Biden yönetiminin Türkiye ile İdlib’te çalışıp çalışmayacağını sordu.

Price bu soruya şu şekilde yanıt verdi:

“Türk müttefiklerimizle bölgede özellikle de Suriye’de ortak çıkarlarımız var. Ortak çıkarlarımızı gerçekleştirmek konusunda onlarla yapıcı şekilde çalışmaya devam edeceğiz.”

Price Pazartesi akşamı yazdığı Twitter mesajında “Bir yıl kadar önce 33 Türk askeri İdlib’de Esat rejimiyle Rus ve İranlı destekçilerinin zulmü karşısında masum sivilleri savunurken hayatlarını kaybetmişti. Onların fedakarlığını anarken ve onurlandırırken NATO müttefiki ortağımız Türkiye’nin yanında yer alıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Suriye’nin İdlib bölgesinde 27 Şubat 2020’de düzenlenen hava saldırısında 33 Türk askeri hayatını kaybetmişti. Türkiye saldırıdan Suriye rejim güçlerini sorumlu tutmuş, Rusya ise Türkiye’nin o bölgede olmaması gerektiği açıklamasını yapmıştı. Saldırı Türkiye’nin Suriye’de yaşanan çatışmalardaki en büyük kaybına neden olmuştu.