image

PeyamaKurd - Başkent Trablus'ta bir dizi ziyarette bulunan ABD Dışişleri Müsteşar Vekili Joey Hood ve Libya Özel Temsilciliği'ne yeni atanan Richard Norland'ın, aralık ayında ülkede yapılacak seçimi desteklediklerini Libyalı liderlere ilettikleri ifade edildi.

Ziyaret ile ilgili yazılı açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı, "Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Vekili Joey Hood ve Libya Özel Temsilcisi Richard Norland, 18 Mayıs'ta Libya'yı ziyaret etti ve ABD'nin Libya'da Aralık 2021'de yapılacak seçimlere desteğini yineledi" sözlerini kullandı.

Bakanlık açıklamasında, bu ziyaretin 2014'ten bu yana ABD'den Libya'ya yapılan en üst düzey ziyaret olduğu vurgulanarak, iki yetkilinin, Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş, Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ve Ulusal Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İmad es-Saih ile görüştüğü vurgulandı.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı açıklamada, görüşmelerde Libyalıların öncülük ettiği kucaklayıcı bir müzakere ile çatışmaların sonlandırılması dahil ortak menfaatlerin ve 23 Ekim 2020'de yapılan ateşkes anlaşmasının tam bir şekilde uygulanmasının gerekliliğinin ele alındığı kaydedildi.