image

PeyamaKurd - Türkiye ve ABD arasından Menbiç’e yönelik sağlanan anlaşmada yol haritaları belirlenmeye çalışılırken Pentagon’dan resmi bir açıklama geldi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway, Menbic'de Türk-Amerikan ortak devriyelerin başlamasına ilişkin, “Bu konuda görüşmeler devam ediyor dedi” ifadesini kullandı.

Söz konusu Menbiç ile ilgili olarak daha önce Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 4 Haziran'da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir araya gelmiş ve iki bakan Münbiç'te üç aşamalı bir yol haritası konusunda mutabık olunmuştu.

Pentagon komutanlarından Binbaşı Adrian Rankine-Galloway, Menbic’de yaşanan son gelişmelere dair açıklama geldi. Türk-Amerikan savunma yetkililerinin “Menbic yol haritasının uygulanmasını” görüşmek üzere 22-23 Haziran tarihlerinde Ankara'da bir araya geldiğini hatırlatan Galloway, bunun Menbic yakınlarında güvenlik ve istikrarı sağlamaya yönelik vaatlerinin bir parçası olduğunun altını çizdi.

ABD’li yetkililerin yaptığı toplantıda “Menbic yol haritasının” ikinci aşamasına odaklandıklarını vurgulayan Rankine-Galloway, “Geçtiğimiz hafta sonu yapılan toplantılar 4 Haziran'da üzerinde mutabık kalınan Menbic yol haritasının uygulanması için Türkiye ile ABD savunma yetkilileri arasında devam eden diyaloğun ve Menbic yakınlarında güvenlik ve istikrarı sağlamaya yönelik vaadimizin bir parçasıydı. Ek olarak yapacağımız yeni bir duyuru yok” şeklinde konuştu.