image

PeyamaKurd - ABD ve NATO birliklerinin Afganistan'dan çekilme süreci devam ederken, Washington'un son askerlerini de Afganistan’dan çekmesiyle bölgenin ciddi bir iç savaş sorunu ile karşı karşıya kalacağı iddia edildi.

Kabil hükümeti ve Taliban arasındaki çekişmeye dikkat çeken Afganistan'daki Amerikan güçlerinin komutanı General Scott Miller, son Amerikan askerleri ülkeyi terk etmeye hazırlanırken, Afganistan'ın iç savaşa doğru gitme riski taşıdığını söyledi.

Miller, uluslararası askerlerin ülkeyi terk etmesinden sonra lider kadrosunun birleşememesi halinde, ülkenin "çok zor bir dönemle" yüzleşebileceğini söyledi.

Açıklamasında iç savaş uyarısı yapan Miller, “Şu anda güvenlik durumu iyi değil. Şu anki haliyle devam ederse, iç savaş kesinlikle gerçekleşebilecek bir ihtimal. Bu, dünyayı kaygılandırmalı” diye konuştu.

Taliban'ı ABD'yle varılan anlaşmada verdiği şiddeti azaltma taahhüdünü yerine getirmemekle suçlayan Miller, "Hiç hava saldırısı olmadığını görmek isterim, ancak hiç hava saldırısı olmaması için tüm şiddeti durdurmanız gerekir” dedi.

Taliban, son günlerde Afganistan genelinde 100'den fazla bölgeyi ele geçirdiğini söylüyor. Uzmanlar, bunu Afgan güçlerine Amerikan hava desteği verilmemesine bağlıyor. Ancak General Miller, Taliban'a yönelik Amerikan hava saldırılarının ihtimal dışı olmadığını vurguladı.

Tüm Amerikan birliklerinin 11 Eylül'deki son süreden önce çekilmesi beklenirken, Birleşmiş Milletler, Taliban'ın Mayıs ayından bu yana 370 bölgenin 50'sini ele geçirdiğini, birçok kenti kuşattığını ve başkent Kabil'e yaklaştığını raporlamıştı.