image

PeyamaKurd - ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Atina'da düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Yunanistan’a F-35 tipi modern savaş uçakları satmaya hazır olduğunu ifade etti.

ABD'li Büyükelçi açıklamasında, ABD’nin, Yunanistan’ın bu konuda yatırım yapmaya karar vermesi durumunda F-35 savaş uçakları satma konusunda iş birliği yapmak için sabırsızlandığını dile getirdi.

ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt açıklamasında "Yunanistan’a, hazır olduğunda F-35 satmak için hazırız" ifadesini kullandı.

Pyatt, F-35 ile ilgili değerlendirmesinde Yunanistan’ın F-35 savaş uçaklarını hava kuvvetlerine katabilmesi için gerekli altyapıya ihtiyaç bulunduğunu ve bu nedenle uzun yıllar alacak bir süreç gerektirdiğini belirterek, bunun öncesinde Yunan hava kuvvetlerindeki 84 adet F-16 savaş uçağının Amerikan Lockheed şirketi tarafından Viper’e dönüştürülmesinin bu sürece yardımcı olacağını kaydetti.

ABD’nin Yunan donanması için önerdiği firkateynlerin Atina tarafından satın alınmasının da Yunanistan ve ABD arasındaki stratejik ilişkilerin derinleşmesine katkı sağlayacağını dile getiren Pyatt, "Biz sadece metal satmıyoruz" dedi.

Ayrıca açıklamasında Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelere değinen Pyatt, Washington’ın bu görüşmeleri desteklediğini belirterek "ABD istikşafi görüşmelerin yörüngede kalmasını arzu ediyor. Şimdi top Ankara’nın sahasında" sözlerine yer verdi.