image

PeyamaKurd- ABD’nin dev uçak gemisi Ronald Reagan, destroyer ve kruvazör ile Singapur’un ardından Güney Çin Denizi’ne konuşlandırıldı. Çinli yetkililer duruma büyük tepki göstererek, durumu ‘tehdit’ olarak nitelendirdi.

ABD Donanması’nın Yedinci Filosu’ndan Komutan Hayley Sims, “USS Ronald Reagan ve beraberindeki ekip, Singapur’un ardından Güney Çin Denizi’nde faaliyet gösteriyor.” diyerek, uçak gemisinin özgür ve açık bir Hint-Pasifik’i desteklemek için rutin devriyesinin bir parçası olarak normal ve planlı operasyonlarına devam ettiğini duyurdu.

ABD’nin Pekin’e ziyareti, istenmiyor

Daha önce ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Çin yönetiminin bir parçası olarak gördüğü Tayvan’ı ziyaret edeceğine dair haberlerin çıkmasıyla Washington-Pekin hattında tansiyon yükseldi. Durumu değerlendiren Çin yetkilileri, Pelosi’nin muhtemel ziyaretinin Çin-ABD ilişkilerinin temeline ciddi zarar vereceğini belirterek Pekin’in ziyarete kesinlikle karşı olduğunu belirtti.

Konuya dair açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “Buradan Güney Çin Denizi ve Asya bölgesinin barış ve istikrarı için en büyük tehdidin kim olduğu açıkça görülüyor.” dedi.

Xi ve Biden görüşecek

Tayvan’da yükselen geriliminin, ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in bugün gerçekleştireceği telefon görüşmesinde değerlendirilmesi beklenirken, Pekin yönetiminin ABD gemilerinin bölgedeki faaliyetlerini “adaya destek sinyali” ve “provokasyon” olarak gördüğü belirtildi.