image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nde 2021 savunma bütçesine ilişkin soruları yanıtlayan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Washington’un Suriye misyonunun değişmediğini belirterek, “Misyonumuz, Suriye'nin doğusunda IŞİD ile yapılan mücadeledir” ifadesini kullandı. 

Açıklamalarda bulunan Mark Milley, "ABD'nin Suriye'deki askeri varlığına" ilişkin soruya, Washington’un Suriye misyonunun değişmediğini ifade ederek, “Misyonumuz, Suriye'nin doğusunda DAİŞ ile yapılan mücadeledir” yanıtını verdi. 

ABD’li General Milley, “Türkiye-Suriye sınırına bir daha asker konuşlandırma konusunda ne niyetimiz ne de planımız var” dedi. 

ABD'nin misyonunun, şu anda sadece ülkenin doğusundaki petrol bölgelerinde, terör örgütü IŞİD’in tekrar ortaya çıkmasını engellemek olduğunu dile getiren Mark Esper ise, "Sınır bölgesine asker göndermemiz şu aşamada olası görünmüyor" sözlerine yer verdi. 

Diğer taraftan toplantıda bir kongre üyesinin, "ABD'nin bir daha Suriye iç savaşına karışıp karışmayacağı" sorusuna Esper, "Bu yönde bir tartışmanın olmadığı" dedi.