image

PeyamaKurd - Amerikan askerleri ve NATO birliklerinin Afganistan’dan çekilmeye başlamasının ardından artan şiddet olaylarına dikkat çeken ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Taliban’a uyarıda bulundu.

Afgan yönetimi ile Taliban arasında barışa odaklı olumlu hamlelerin yapılması gerektiğine dikkat çeken Halilzad uyarı mesajında, “Eğer Taliban barış yapmazsa ABD, mevcut hükümetin devamını destekleyecektir” ifadesini kullandı.

Afganistan'da barışın sağlanması için uluslararası fikir birliğinin bulunduğunu belirten Halilzad, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Afganistan'da siyasi birliğinin olmasının şart olduğunu dile getirdi.

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Halilzad, son olarak barış turu kapsamında Almanya, Katar, Özbekistan, Tacikistan ve Afganistan'ı ziyaret etmişti.

Öte yandan Afganistan hükümeti ülke genelinde son 24 saat içerisinde 9 vilayette Taliban ile yaşanan çatışmada ve operasyonda 250 Taliban mensubunun öldürüldüğünü ve 106’sının da yaralandığını açıkladı.

Bu süre içerisinde Baglan vilayetinin Burka ilçesi, Baglan'ın Şehri Kuhne bölgesi ve Gazne vilayetinde 2 askeri karakol Taliban kontrolüne geçti