image

PeyamaKurd- Amerika Savunma Bakanı Mark Esper, geçtiğimiz günlerde ABD ile Taliban arasında imzalanan barış anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Taliban'ın ABD kuvvetlerine saldırmama konusunda sözünde durduğunu ancak Afgan kuvvetlerine yönelik şiddeti azaltma noktasında sözünü tutmadığını söyleyen Esper, bu anlaşmanın Afgan hükümeti ile Taliban arasındaki görüşmelerin başlamasının yolunu açmayı amaçladığını ve görüşmelerin beş gün içinde başlayacağını kaydetti.

Esper, Kabil yönetimi ile Taliban arasındaki görüşmeler konusunda "karışık sinyaller" aldıklarını belirterek,  ABD'nin Afgan hükümetine bu süreçte askeri destek vermeye devam edeceği konusunda vaatte bulunduğunu da aktardı.

Esper, "Taliban, ABD ve koalisyon kuvvetlerine saldırmama konusunda anlaşmaya bağlı ancak Afgan kuvvetlerine yönelik şiddeti azaltmayı sürdürme konusunda değil" dedi.

İki tarafın masaya oturması için tarafları bir araya getirmeye çalıştıklarını aktaran Esper, ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad'ın Afganistan’da olduğunu hatırlattı.