image

PeyamaKurd - Amerikan askerlerinin Afganistan’dan tamamen çekilme aşamasından sonra Türkiye’nin ABD ile Kabil Havalimanı’nın güvenliğini devralma müzakereleri devam ediyor.

Söz konusu müzakereler devam ederken Türkiye’nin Afganistan’a Suriyeli muhalif savaşçıları göndereceği iddiaları yeni bir gündem yarattı.

İddialar hakkında açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü, Kabil Havaalanı’nın güvenliğini sağlayacak gücün uluslararası hukuka uygun olması gerektiğini belirtti.

Sözcü ayrıca söz konusu iddiaları teyit edemeyeceğini belirtti.

VOA’da yer alan habere göre, iddia muhalif unsurlara yakın olduğu bilinen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) internet sitesinde yer aldı.

Gözlemevi, Türk istihbaratı ile Afrin'de ya da Suriye'deki Türk kuvvetlerinin kontrolu altındaki diğer bölgelerdeki grupların liderleri arasında, savaşçıların Kabil'e gönderilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını öne sürdü.

Türk istihbaratının bu paralı askerleri resmi sözleşmeli Türk güvenlik şirketleri aracılığıyla işe alacağından sürecin Libya ve Karabağ’da olduğundan farklı işleyeceği iddia edildi. Türkiye’nin, uluslararası toplum nezdinde iyi bir imaj çizmek ve Kabil'deki varlıklarını yasallaştırmak için bu paralı askerleri güvenlik şirketlerinde çalışan olarak kaydederek uluslararası hukuka uygun göstereceği ileri sürüldü.

“Kirby’den uluslararası hukuk vurgursu”

Bu yöndeki haberleri görmediğinden teyit edecek durumda olmadığını dile getiren Pentagon Sözcüsü John Kirby, havaalanındaki güvenliğin, sadece ABD’nin değil, Kabil ve Afganistan'da kalmak isteyen diğer ulusların diplomatik varlığa sahip olabilmesi için kesinlikle kritik olduğuna inandıklarını vurguladı.

Kirby ayrıca, görev yapacak güvenlik güçleri için de uluslararası hukuk vurgusu yaptı.

Kirby, “Bu güvenlik varlığının yetkin ve yetenekli olması ve uluslararası hukukun üstünlüğüne ve uluslararası güvenlik güçleri için uygun tutum ve davranışlara tabi olması bizim için olağanüstü derecede önemli olacaktır. Bu protokollerden sorumlu olacaklar ve bu tür protokoller kapsamında da hesap verebilmeliler’’ dedi. Pentagon sözcüsü Kirby, daha fazla yorum yapmayarak toplantıyı noktaladı.

Akar ve Austin iki gün içinde ikinci kez görüştü

Öte yandan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, iki gün içinde ikinci kez telefonda Afganistan'ı görüştü. Görüşmede Kabil Havaalanı'nın işletilmesi ve güvenliği konusu yeniden ele alındı.

Ankara'dan yapılan açıklamada, 20 yıldır Afganistan'da bulunan Türkiye'nin son 6 yıldır Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nın işletmesini sürdürdüğü belirtildi.

“MSB’den Afganistan açıklaması”

Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, "Afganistan'ın dünyaya açılan tek penceresi olan Hamid Karzai Havaalanı Afganistan halkının güvenlik, huzur ve refahı için büyük önem taşımaktadır. Afganistanlı kardeşlerimizin güvenlik ve refahı için Kararlı Destek Misyonu'nun bitmesinden sonra da unsurlarımızla Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nın işletilmesine yönelik gerekli desteğin salanması çalışmaları sürmektedir" denildi.