image

PeyamaKurd - ABD, Rusya ile ticaret yapan beş Türk şirketi ile bu şirketlerden birinin sahibini yaptırım listesine aldı.

TBMM'nin, İsveç'in NATO üyeliğini oylamasına haftalar kala alınan bu kararın zamanlaması dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ilgili açıklamasında, "ABD Dışişleri ve Ticaret Bakanlıkları, Rusya'nın Ukrayna'da sürdürdüğü savaşla ilgili olarak çok sayıda kişi ve kuruluşa karşı yaptırım kararı almıştır. Rusya'nın gayri hukuki bir biçimde Ukrayna işgaliyle ilişkisi olan, ABD'nin Rusya'ya işgal nedeniyle uyguladığı yaptırımların ihlaline ve Rusya'nın savaş kabiliyetini ilerletmesine katkı sağlayan, Rusya'nın enerji üretimini kuvvetlendirmesinden sorumlu olan 150'nin üzerinde kişi ve kuruluşa ek yaptırımlar uygulanacaktır" ifadesi kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Yaptırım Koordinasyon Ofisi Direktörü James O'Brien, Associated Press (AP) haber ajansına verdiği demeçte, "Alınan önlemlerin amacı, Rusya'nın savunma alanındaki üretim kapasitesini kısıtlamak ve sürdürdüğü savaş için gerekli olan para akışını azaltmak" dedi.

Yaptırım listesinde Türkiye'nin yanı sıra, Rusya, Gürcistan, Finlandiya ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi çok sayıda ülkeden şirket ve kişiler yer alıyor.

ABD'nin Türk şirketlerini de içeren yaptırım kararı, Washington ile Ankara arasındaki ilişkilerin hassas bir süreçten geçtiği bir dönemde açıklandı. ABD, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) Ekim ayı başında İsveç'in NATO üyeliğine onay vermesini bekliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, yaptırım kararının ardından bir gazetecinin bu konuyu gündeme getiren sorusuna, "Bunların herhangi bir şekilde bağlantılı olduğunu düşünmüyoruz ve bu yaptırımların (İsveç'in) NATO üyeliğine herhangi bir şekilde etki etmesini beklemiyoruz" cevabını verdi.