image

PeyamaKurd - ABD ve Yunanistan arasında Türkiye sınırına yakın Batı Trakya'nın İskeçe şehrinde ortak askeri tatbikat düzenlendi.

Yaklaşık bin askerin katıldığı ortak tatbikat hakkında konuşan ABD'nin Atina Büyükelçisi Goffrey Pyatt, “Daha güçlü ve daha güvenli bir Yunanistan, ABD'nin çıkarları için önemlidir. İki ülke, iki asırdır dost ve müttefik olarak birbirini desteklemektedir” dedi.

ABD’nin Avrupa’daki en büyük tatbikatı sayılan 'Defender Europe 21' kapsamında gerçekleştirilen “Kentavros” tatbikatında, iki ülke kara kuvvetlerine ait tank ve helikopterler gerçek mermilerle temsili hedefleri vurdular.

Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis ise “ABD ile savunma işbirliğimizi güçlendirmek istiyoruz. İki ülke NATO’nun güvenilir müttefikleridir” ifadesini kullandı.

Tatbikata Yunan kara kuvvetlerinden 517 asker ve 69 subay, ABD kara kuvvetlerinden ise 309 asker ve 29 subay katıldı.

“Yunanistan ve Suudi Arabistan’da ortak tatbikat yapacak”

ABD, Defender Europe 21 tatbikatı için 145 helikopter, bin 800'den fazla zırhlı araç ve 20 binden fazla askeri personelini Yunanistan'ın Dedeaağaç Limanı'nı kullanarak çeşitli Avrupa ülkelerine sevk etti.

Resmi bir ziyaret için Suudi Arabistan'a giden Yunan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Yunan ve Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri arasında ortak bir tatbikatın gerçekleştirileceğini duyurdu.