image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ile Ermenistan arasındaki “elçi ataması” diyaloğuna destek verdiğini dile getirdi.

Blinken sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı mesajda, "Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ermeni mevkidaşının normalleşme sürecini tartışmak üzere özel temsilciler atanacağına dair açıklamalarını memnuniyetle karşılıyor ve destekliyoruz" dedi.

Türkiye ve Ermenistan, 1993'ten bu yana kapalı sınırların açılması ve diplomatik ilişkilerin tesis edilmesini içerecek yeni bir normalleşme adımını attıklarını açıkladılar.

Türkiye Dışileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Pazartesi günü Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada, "Yakında Ermenistan’la normalleşme adımları için karşılıklı Özel Temsilciler atayacağız. Her adımda Azerbaycan’la birlikte hareket edeceğiz” demişti.

Dün’de Ermenistan’dan benzer bir açıklama gelmişti. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vaan Unanyan, Çavuşoğlu’nun Ermenistan konusunda özel temsilci atanacağına ilişkin açıklamasını değerlendirerek, sosyal medya hesabı üzerinden Erivan yönetiminin Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesine yönelik özel bir temsilci atayacağını duyurdu.