image

PeyamaKurd - ABD'nin BM nezdindeki daimi büyükelçisi Richard Mills, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Libya konulu oturumda yaptığı açıklamada, Libya'dan tüm yabancı askerlerin çekilmesi için tanınan sürenin dolduğuna dikkat çekti.

ABD'nin daimi Temsilcisi Mills, “Rusya, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil tüm yabancı tarafları, Libya'nın egemenliğine saygıya ve Libya'daki askeri müdahaleyi derhal ve tamamen durdurmaya çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

BMGK'ya hitap eden ABD'li elçi Mills Libya'ya ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Ekim ateşkes anlaşmasına dayanarak Türkiye ve Rusya'yı, güçlerini ülkeden çekme işlemlerini derhal başlatmaya, topladıkları, finanse ettikleri, konuşlandırdıkları ve destek verdikleri yabancı paralı askerler ve askeri vekalet güçlerini Libya'dan çekmeye çağırıyoruz."

BM tahminlerine göre Libya'da yaklaşık 20 bin yabancı askeri güç ve paralı asker bulunuyor. Türkiye, Trablus merkezli ve BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümetine; BAE, Mısır ve Rusya ise ülkenin doğu ve güneyinde kontrolü elinde bulunduran Halife Hafter güçlerine destek veriyor.