image

PeyamaKurd- ABD Savunma Bakanı Esper Türkiye'nin, NATO'daki plana YPG'nin 'terör örgütü' olarak tanınmasını şart koşarak destek vermeme kararına tepki gösterdi.

Esper, kimsenin Ankara'nın gördüğü tehditleri görmediğini, kördüğümü çözmek için YPG'yi 'terör örgütü' olarak tanımaya dönük herhangi bir kararı desteklemeyeceğini, belirtti.

Bakan Esper, NATO zirvesi öncesi Londra'ya uçuşunda Reuters’a konuştu ve Türkiye’ye dair açıklamalarda bulundu.

‘Öznel kaygılar ile geciktirilemez’

Açıklamasında, Türkiye'nin, NATO'nun Baltıklar ve Polonya'ya ilişkin savunma planlarına YPG'nin 'terör örgütü' olarak tanınmasını şart koşarak destek vermeme kararını değerlendiren Esper, "Türkiye'ye mesajım, (Rusya'ya karşı) bu yanıt planlarında ilerlememiz gerekiyor ve bunlar, onların öznel kaygıları ile geciktirilemez" ifadelerini kullandı.

‘YPG’ye dair herhangi bir kararı desteklemeyeceğiz’

Bakan Esper, kimsenin Ankara'nın gördüğü tehditleri görmediğini, 'kördüğümü çözmek için YPG'yi terör örgütü olarak tanımaya dönük herhangi bir kararı desteklemeyeceğini belirtti.

‘Kimse onların gördüğü tehditleri görmüyor’

Türkiye'ye NATO'nun karşılaştığı daha büyük zorluklara odaklanma çağrısı yapan ABD Savunma Esper, "İttifakın birliği ve hazırlığı, daha büyük meselelere odaklandığınız anlamına gelir. Ve kimse onların gündemine uymaya istekli değil. Kimse onların gördüğü tehditleri görmüyor“ değerlendirmesinde bulundu.

NATO zirvesi 3-4 Aralık tarihlerinde İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilecek.