image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı, Yemen’de yaşayan ve El Kaide’nin İran’daki liderliğinden emir aldığını iddia ettiği, örgütün önde gelen Mısırlı lideri İbrahim El-Benna hakkında bilgi karşılığında 5 milyon dolar ödül verileceğini duyurdu.

ABD medyasından Asumetech sitesine göre, Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Güvenlik Servisi’nin yürüttüğü Adalet için Ödüller Programı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Arap Yarımadası’ndaki El Kaide’nin lideri ve kurucu üyesi olan İbrahim El-Benna, örgütünün İran’da konuşlanmış liderlerinin itaatkar bir hizmetlisidir. Bu terörist, Yemen’deki insanlar arasında kaos yaymak için ülkesi Mısır’ı terk etti."

ABD'nin elindeki mevcut bilgiler, Ebu Eymen el-Masri olarak da bilinen İbrahim el-Benna’nın Arap Yarımadası’ndaki El Kaide liderliğinde güvenlik komutanı olduğuna işaret ediyor.

Ayrıca El Kaide istihbarat servisinin kurucusu olan Benna, ABD’ye ait savaş gemisi USS Cole’e düzenlenen saldırıdan, 2008’de ABD’nin Sana Büyükelçiliği’ne yönelik saldırı ve ABD’nin Florida eyaletindeki askeri üste gerçekleşen silahlı saldırıya kadar birçok saldırıdan birinci derecede sorumlu.