image

PeyamaKurd - Rusya yönetimi, Suriye'de 26 Mayıs’ta düzenlenecek devlet başkanlığı seçimlerinin meşru olduğunu ve seçimleri desteklediğini açıklarken, başta ABD, Fransa ve İngiltere olmak üzere BMGK’ya üye ülkeler, seçim sonuçlarını kabul etmeyeceklerini duyurdu.

Rusya'nın açıklamasının ardından ABD, Fransa ve İngiltere olmak üzere BMGK’ya üye ülkeler, Suriye devlet başkanlığı seçim sonuçlarını kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Suriye'deki başkanlık seçimine yönelik açıklamada bulunan ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas Greenfield, “Yeni anayasanın hazırlanması ve yürürlüğe konulmasındaki başarısızlık, sözde 26 Mayıs seçimlerinin yanlış olacağının kanıtıdır” sözlerine yer verdi.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Nicolas ise açıklamasında “Fransa, rejimin mayıs ayı sonunda yapmayı planladığı seçimleri geçerli olarak kabul etmeyecektir” ifadesini kullandı.

Ayrıca Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“Suriye’de seçimlerin düzenlenmesinin ülkenin iç meselesi olması ve 2012 yılında kabul edilen anayasasının gereklerine ve yerel kanunlara tam olarak uyması üzerinden hareket ediyoruz. Bu tedbirler, 2254 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı ve Suriye’nin egemenliğine saygıya dayanan diğer uluslararası kararlarla hiçbir şekilde çelişmemektedir.

Bu bağlamda Şam üzerindeki açık siyasi baskı kampanyası ve içişlerine yeni müdahale girişimleri ile ilgili olarak, bir dizi ülkenin ‘yaklaşan seçimlerin yasalara aykırı olduğunu’ iddia ettiği son açıklamalarını değerlendiriyoruz. Hiç kimsenin Suriyelilere ülkelerinin devlet başkanını seçmek için vakit ve koşul dikte etme hakkı yok.”