image

PeyamaKurd - ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Savunma Bakanı Mark Esper ile Pentagon'daki basın merkezinde ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. 

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Kasım Süleymani'nin ABD kuvvetlerine yönelik saldırı planı içinde olduğu istihbarat verilerini incelediğini ifade ederek, eğer Süleymani'yi öldürme kararını almamış olsalardı ABD kuvvetlerine yönelik ihmalkarlık etmiş olacaklarını dile getirdi.

Süleymani'nin öldürülmesi kararına ilişkin konuşan Milley, Bakan Esper ile beraber Süleymani'nin hazırlığını yaptığı saldırılara ilişkin istihbarat verilerini incelediğini ifade ederek, "O istihbarat bilgisine güveniyorum. Bizi adım atmak zorunda bıraktı. Acildi ve ölçü ve çerçevesi bakımından oldukça net" sözlerini dile getirdi. 

Mark Milley, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunarak şu sözleri dile getirdi: 

"Tam olarak kimi veya nereyi hedef alacağını ifade ediyor muydu? Hayır ama ABD'nin bölgedeki güçlerine karşı önemli ölçüde bir çatışma gücünü koordine ediyordu, planlamalar yapıyordu ve güçleri senkronize ediyordu. Kaynak ve istihbarat metodunun güvenliği için bunun ötesine geçemem ama şunu ifade edebilirim: Biliyorum istihbaratı bir bahane olarak kullandığımız veya yalan söylediğimizi ifade edenler var, ama şunu hem kapalı toplantılarda ve kamuoyuna belirtmeliyim ki bu konuda karar verenler olarak Süleymani kararını almamış olsaydık, Amerikan kuvvetlerine karşı önemli ölçüde ihmalkarlık etmiş olacaktık."