image

PeyamaKurd - Başkent Trablus'ta Dışişleri Bakanı Necla Menguş ile bir araya gelen Libya'ya resmi ziyaret gerçekleştiren ABD'nin Yakın Doğu'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Joey Hood, ortak basın toplantısında ülkedeki yabancı güçlerin varlığına değindi.

Ortak basın toplantısında konuaşn Necla Menguş, Libya'da yıl sonundaki genel seçimlerin gerçekleştirilmesi hedefine ulaşmak için ABD'nin Ulusal Birlik Hükümetini desteklemesinin zorunlu olduğuna vurgu yaptı.

"Yabancı güçlerin varlığına son verilmeli"

Menguş, ulusal egemenliğin tüm ülke topraklarına yayılması gerektiğini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

"Libya'daki yabancı varlığının sona erdirilmesi, vatandaşın güvenliğinin sağlanması, silahlı çatışmanın sona erdirilmesi, devlet kurumlarının birleştirilmesi ve ulusal egemen iradenin her türlü maddi veya manevi zorlamadan kurtarılması gerektiğini teyit ettik."

Libya Dışişleri Bakanı açıklamasında, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumunun yol haritasında öngörülen tüm yükümlülükleri yerine getirmek ve ilgili BM kararlarını uygulamak için ABD ve ABD'nin Libya Özel Temsilcisi Richard Norland ile çalışmayı "dört gözle beklediklerini" kaydetti.

Müzakerelere değinen Menguş, "BM kararlarına saygı gösterilmesi, ateşkesin desteklenmesi ve 5+5 Ortak Askeri Komitesinin sonuçlarının uygulaması yolunda uluslararası topluma baskı yapması için ABD'nin desteğini talep ettik" açıklamasında bulundu.

ABD'den Libya'ya siyasi diyalog desteği

Ayrıca Libya Dışişleri Bakanı, ABD heyetine, Libya'da istikrar mesajı vermesi için, Trablus'taki büyükelçiliğini ve Bingazi'deki konsolosluğunu yeniden açmasının zorunlu olduğunu vurguladıklarını dile getirdi.

Ziyarette basın açıklamasına katılan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Hood ise, "ABD'nin siyasi diyalog konusunda Libya halkına verdiği desteğe bağlılığını teyit ettiğini" belirtti.

Hood açıklamasında, Ulusal Birlik Hükümetini nasıl destekleyeceklerini tartıştıklarını kaydederek, "Hedefimiz, seçimleri adil ve şeffaf bir şekilde dış müdahale olmaksızın gerçekleştirmektir" ifadesini kullandı.

ABD'den tüm taraflara ateşkes çağrısı

Hood açıklamasında, ülkesinin Libya işlerine herhangi bir silahlı veya dış müdahaleyi reddettiğini ve silahlı grupların varlığını ve yabancı müdahaleyi kınadığını da dikkat çekti.

Öte yandan ABD'li diplomat açıklamasında, "Yerli ve yabancı tüm tarafları ateşkesi tam olarak uygulamaya çağırıyoruz. Buna tüm yabancı güçlerin ve paralı askerlerin çekilmesi de dahil" dedi.

Ayrıca Hood açıklamasının devamında, Libya'daki ABD büyükelçiliğinin yeniden açılmasının da zaman ve prosedür gerektirdiğini kaydederek, "Ancak hedefimiz budur. (Libya'ya) geri dönmeye kararlıyız ve bu hususu Ulusal Birlik Hükümeti ile koordine edeceğiz" sözlerine yer verdi.