image

PeyamaKurd - ABD'nin, Suriye'de terör örgütü IŞİD'den elde edilen kazanımların devamlılığını sağlamak için "iç güvenlik güçleri" kurulana kadar Suriye'de kalmaya devam edeceğini ifade eden ABD Başkanı Donald Trump'ın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Dışişleri Bakanlığında düzenlenen basın toplantısında, IŞİD ile mücadeledeki son duruma ilişkin açıklama yaptı.

McGurk, Suriye'de IŞİD'e karşı askeri operasyonların hala sürdüğünü ve IŞİD'in varlığının yüzde bire indiğini dile getirerek, Suriye'de IŞİD'in tamamen temizlenmesinin ardından elde edilen kazanımların devamlılığını sağlamak adına çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

Diğer taraftan ABD öncülüğündeki koalisyonun ne zaman Suriye'den ayrılacağı sorusuna McGurk, "Tüm bu kazanımların sürdürebilir olmasına emin olacağımız bir kampanya noktasındayız. Askeri hedef, IŞİD'in kalıcı yenilgisidir ve yıllar içinde bir şey öğrendiysek, onları fiziki olarak yenip öylece çekip gidemezsiniz. Kazanımların devamlılığını sağlamak adına iç güvenlik güçleri kurulmasından emin olmalısınız" şeklinde konuştu.