image

PeyamaKurd Özel - Pentagon, 2018'in ikinci yarısından bu yana Irak'tan Suriye'ye milyonlarca dolarlık silah ve aracı yönlendirdi. ABD destekli Kürt kuvvetlerin, IŞİD’in son kalıntılarını da köşeye sıkıştırdığı belirtiliyor.

Al Monitor'daki habere göre ABD Savunma Bakanlığı, ABD Kongresindeki bazı bildirilerde, Pentagon'un Irak ordusu için satın aldığı malzemelerin Irak yerine Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) gideceğini belirtti. 

Pentagon’un kongre üyelerine gönderdiği ‘2018 yılı son yeniden programlama’ bildiriminin tarihi, Trump’ın ABD kuvetlerini Suriye’den çekme kararından 12 gün sonra (31 Aralık 2018) alındı.

‘Ekipmanlar SDG’ye yardım edebilir’

Ekipman stoğununda 50 Hummer, 20 mayına dayanıklı araç, 40 gelişmiş silah taşıyıcı ve yaklaşık 700 hafif tank karşıtı silah bulunuyor. Bildiride Pentagon, 2.400'den fazla harç mermisinin, 25 maden silindirinin ve diğer patlayıcıların yok edilmesi için kullanılan onlarca şarjın transferini onayladı sözleri yer aldı.

Uzmanlar, ekipmanların SDG 'ye, otomobil bombaları, bubi tuzakları ve diğer savaş alanı tehlikeleriyle kentsel savunmalarını güçlendiren IŞİD’in daha da azaltmasına yardım edebileceğini söyledi. 

‘IŞİD’i bitirmeye yakınız’

Suriye Demokratik Güçlerinin komutanı Mazlum Kobane, geçen hafta IŞİD’in Suriye'deki topraklarının kontrolünü kaybetmesinin çok yakın olduğunu söyledi. 

Uzmanlar, ABD’nin Irak’ın sınır ötesinde IŞİD’le mücadelede bir seferlik rolü üstlenmesinden endişe duyuyor.

Başkan Trump, Aralık ayında El Esad hava üssünde ABD birliklerini ziyaret etse de, Iraklı yetkililerle görüşmedi.

Koalisyon sözcüsü Albay Sean Robertson, “Satranç tahtasındaki tüm parçalara bakmalı ve doğru kararı vermeliyiz” dedi.


 Çeviri | PeyamaKurd