image

PeyamaKurd - ABD ordusunun Suriye’de, Erbil ve Bağdat saldırıları ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle İran destekli milisleri havadan vurduğu iddia edildi.

Saldırı ile ilgili olarak açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby “Başkan Joe Biden'ın talimatı üzere ABD kuvvetleri doğu Suriye'de İran destekli silahlı gruplarca kullanılan bir yapıya hava saldırısı düzenledi” ifadesini kullandı.

Kirby saldırının, özellikle İran destekli Ketaib Hizbullah ve Ketaib Seyyid el Şüheda dahil İran destekli gruplara ait sınır kontrol noktasında bulunan birçok tesisi yok ettiğini belirtti.

Ayrıca Kirby açıklamasında, saldırının son zamanlarda Erbil ve Bağdat'ta düzenlenen roketli saldırılara karşılık olduğunu duyurdu.

“SOHR: 17 İranlı milis öldürüldü”

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), bombalama sonucu İran destekli 17 askerin öldürüldüğünü duyurdu. Ayrıca İran Pasdaranlarına yakın “Sentkam” haber sitesi de, saldırıda 1 ölü, ve bir kaç yaralının olduğunu yazdı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin da saldırıya ilişkin olarak, “O karargahta neyi hedef aldığımızı ve son saldırıları gerçekleştiren aynı milislar tarafından kullanıldığını çok iyi biliyoruz. Kayıplarına ilişkin detaylı bilgiler elde ettik. Öngördüğümüz gibi başarılı bir iş gerçekleştirdik” dedi.