image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) İstihbarat Ajansı (DIA), hazırladığı istihbarat raporunda Türkiye’nin Libya’daki nüfusu hakkında uyarıda bulundu.

DIA raporu, Türkiye'nin Libya'daki nüfuzunu güçlendirmeye çalıştığı ve gelecek yıl boyunca da bunu sürdüreceği konusunda uyardı.

Lübnan merkezli Şarkul Avsat gazetesinin bir kopyasına ulaştığı istihbarat raporunda, Türk ordusu, Mareşal Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun (LUO) Trablus'u ele geçirmesini önlemek amacıyla Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni (UMH) insansız hava araçları (İHA) ve hava savunma sistemleri ile destekledikten sonra Türkiye’nin Libya’da nüfuzunu güçlendirmeye çalıştığı belirtildi.

ABD Kongresi’ne sunulan raporda ayrıca, Rusya'nın, askeri iş birliği ve Rus özel askeri şirketler aracılığıyla Afrika'da güvenlik alanındaki nüfuzunu genişletmeye çalıştığı da belirtildi.

Raporda LUO’nun Rusya ile bağlantısına vurgu yapılarak yeni kurulan Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) ile ilişkilerde önceliklerini yeniden düzenlemesi gerektiğine işaret edildi.