image

PeyamaKurd - ABD merkezli Associated Press’in (AP) üst düzey editörü Sally Buzbee, İsrail'in Gazze'de AP ofisinin de bulunduğu binaya saldırması ile ilgili soruşturma başlatılması çağrısı yaptı.

AP ve El-Cezire'nin ofislerinin bulunduğu Gazze'deki Cela adlı binanın İsrail savaş uçakları tarafından vurularak yerle bir edilmesiyle ilgili bağımsız soruşturma başlatılması gerektiğini vurgulayan AP Editörü Buzbee, "Dün ne olduğuna dair bağımsız bir soruşturma yapılmasının bu noktada uygun olduğunu düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Soruşturma talebinde bulunan Buzbee açıklamasında, içinde yerel ve uluslararası birçok medya kuruluşunun ofislerinin de bulunduğu 60 daireli binayı füzelerle dümdüz eden İsrail hükümetinin saldırıyı destekleyen net kanıtlar sunmadığını da vurguladı.

Ayrıca açıklamasında 15 yıldır ofislerinin bulunduğu Cela binasında Hamas'ın olabileceğine ilişkin hiçbir bilgi verilmediğine ve bu iddiaya dair herhangi bir gösterge de olmadığına değinen Buzbee, gerçeklerin ortaya konması gerektiğini belirtti.