image

PeyamaKurd - ABD'de Cumhuriyetçi Parti ile Demokrat Partili senatörler, ABD Başkanı Joe Biden'a mektup yazdı.

Söz konusu mektupta, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylayana kadar Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satışının geciktirilmesi talep edildi.

Türkiye ile karşılıklı fayda sağlayan güvenlik ilişkisinin, ABD’nin çıkarına olduğunu dile getiren senatörler, “Protokollerin onaylanmaması ya da onay için bir takvim sunulmaması, Rusya’nın Ukrayna işgalini sürdürdüğü sırada İttifak’ın birliğini tehdit etmektedir” dedi.

ABD Senatosu NATO Gözlemci Grubu’nun Eş Başkanları olan Demokrat Senatör Jeanne Shaheen ve Cumhuriyetçi Thom Tillis, Biden’a yolladıkları mektupta, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik protokollerini onaylamakta gecikmesine dair endişelerini dile getirdi.

Senatörler mektupta, NATO protokolleri onaylanana kadar Kongre’nin, Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışının değerlendirmeye başlamaması gerektiği söyledi.

Ayrıca, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmalarının Rusya’nın Ukrayna işgalini devam ettirdiği sırada ittifakı daha da güçlendireceğini kaydetti.

ABD’li senatörler şunları belirtti, “Türkiye ile verimli ve karşılıklı fayda sağlayan bir güvenlik ilişkisi ABD’nin çıkarınadır. Hükümetin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokollerini onaylamasını bekliyoruz. Protokollerin onaylanmaması ya da onay için bir takvim sunulmaması, Rusya’nın Ukrayna işgalini sürdürdüğü sırada İttifak’ın birliğini tehdit etmektedir.”


Resim