image

PeyamaKurd - ABD'li senatörler, Başkan Joe Biden’a Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı projesini durdurmak ve Ukrayna’ya silah tedariki yapılması için çağrı yaptı.

Wasington Post'ta bir yazı kaleme alan Demokrat Jeanne Shaheen ve Cumhuriyetçi Rob Portman, ABD Başkanı Joe Biden'a Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattının faaliyete geçmesini önlemek için yeni Almanya hükümetiyle yakın işbirliği içinde çalışma çağrısında bulundu.

Rusya’nın son zamanlarda büyük enerji kaynaklarını silah olarak kullanmaya başladığını belirten senatörler, “Moldova hükümetinden jeopolitik tavizler talep etti ve son tedarik sıkıntısı sırasında Avrupa'ya gaz akışını artırmayı reddetti. Biden yönetimi, Kuzey Akım-2 boru hattının faaliyete geçmesini önlemek için yeni Alman hükümetiyle yakın işbirliği içinde çalışmalı” değerlendirmesinde bulundular.

Ukrayna’ya silah tedariki artırılsın!

Öte yandan senatörler, ABD yönetiminin, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'i 'Minsk Anlaşmaları süreci dışında herhangi bir taviz vermeye zorlamaması gerektiğini' belirtti.

Gazetede yer alan yazıda, Ukrayna'ya başta uçaksavar, tanksavar, anti-gemi sistemleri ve elektronik harp araçları olmak üzere silah tedarikinin artırılması talep edildi.