image

PeyamaKurd - ABD'li gazeteci-yazar Aliza Marcus, ABD’nin Rojva özelinde Kürtler’le ilişkileri üzerine açıklamalarda bulunarak, “Suriye'nin Esad’ın kontrolünde kalacağı ve Kürtler’e en azından kısa vadede bir tür özerklik verileceği” görüşünü ortaya attı.

Ortadoğu uzmanı Marcus, Türk birlikleri ile müttefiklerinin Suriye’den hemen ayrılacağına inanmadığını da ifade etti.

Kürdistan’da ulusal yayın yapan bir televizyona konuşan ABD'li gazeteci-yazar Aliza Marcus, ABD’nin Rojva özelinde Kürtler’le ilişkileri üzerine çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

ABD’li Uzman Marcus, ABD’nin YPG’ye yardımının en önemli sebeplerinden birinin YPG’nin IŞİD'i yenmekteki kararlılığı olduğunu dile getirerek, “ABD'nin Rojava'daki Kürt güçlerine destek vermesi, güçlerin isminin YPG veya Demokratik Suriye Güçleri olduğunun pek bir önemi yok, her zaman IŞİD ile mücadele kapsamındaydı. Destek, DAİŞ’in Kobani'yi, Türkiye’nin de Suriye sınırının neredeyse tamamının kontrol etmesini önlemek için YPG’ye silah ve hava desteği vermekle başladı. ABD, YPG'nin IŞİD’i yenmek için ne kadar kararlı olduğunu gördü ve bu, Kobani'nin YPG tarafından geri alınmasından sonra ABD'nin yardımını sürdürmesinin de nedeniydi” şeklinde konuştu.