image

PeyamaKurd - ABD medyasından Newsweek dergisine göre, 2 yıl süren araştırmanın sonucunda, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un son 10 yılda yaklaşık 60 bin kişilik büyük gizli ordu kurduğu ileri sürüldü.

Habere göre bahsi geçen ABD ordusunun, dünyanın belirli noktalarında sivil kılığına girerek veya askeri üniformayla görev yaptığı ifade edildi.

Araştırmayı değinen Newsweek dergisi, Pentagon’un kurduğu gizli ordudaki asker sayısının CIA’nin ‘yer altı’ görevli sayısından 10 kat daha fazla olduğunu kaydetti.

Yayımlanan derginin haberinde, ‘gizli’ askerlerin ülke içinde ve yurt dışında faaliyet göstererek verilen görevleri askeri üniformayla veya sivil kılığına girerek yerine getirdiği vurgulandı.

ABD Savunma Bakanlığı'nın bu programında yer alan yaklaşık 130 özel şirketin her yıl en az 900 milyon dolar harcadığı da belirtildi.

Söz konusu bu şirketlerin, sahte isimler altında çalışan kişiler için sahte belgeler oluşturduğu, faturalarını ve vergilerini karşıladığı, Orta Doğu ve Afrika’nın en ücra köşelerinde bile dinleme ve gözetim için özel cihaz ve ekipman ürettiği dile getirildi.

Komuta altında oluşturulan gizli ordunun yarısından fazlasını ABD Ordusu Özel Harekât Kuvvetleri’nin oluşturduğu aktarılırken temel görevinin, savaş bölgelerinde ve hasım ülkelerde 'terörist takibi' olduğu açıklandı.

Öte yandan bu ordunun en yeni ve en hızlı büyüyen grubu, sahte isimler altında çalışan ve internette bilgi toplayan siber savaşçılar. Bu savaşçıların ayrıca sosyal medyada etki kampanyalarına katıldığı ifade edildi.