image

PeyamaKurd - İsveç ve Finlandiya’nın NATO'ya katılımı hakkında ABD ve Türkiye arasında görüşmeler sürerken, Bakan Blinken, görüşmelerden olumlu yanıt alacaklarını ifade etti.

Basın toplantısında gelişmeleri değerlendiren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımını görüştüğünü belirterek, iki ülkenin üyeliği konusunda uzlaşmaya varılabileceğinden emin olduğunu kaydetti.

Almanya'nın Başkenti Berlin'de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nın ardından bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Bakan Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO'ya katılımı hakkında bir görüşme yaptı.

"Türkiye ile fikir birliğine varacağımızdan çok eminim"

Çavuşoğlu ile yaptığı görüşme ya da NATO oturumları hakkında detay vermeyeceğini ifade eden Bakan Blinken şu ifadelere yer verdi:

“Konu İsveç ve Finlandiya'ya ve onların NATO'ya muhtemel üyeliklerine gelince, bu bir süreçtir. Ve NATO bir diyalog yeridir, tartışma yeridir. Sahip olabileceğimiz farklılıklar hakkında konuşmak için bir yer. Finlandiya ve NATO için çok güçlü bir destek duydum. Eğer ittifaka katılmayı seçerlerse bu konuda fikir birliğine varacağımızdan çok eminim."