image

PeyamaKurd - Afganistan kaynakları ile ilgili değerlendirmede bulunan Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin, örgütün Afganistan'ın ABD'deki tüm varlıklarının çözülmesi için gerekli tüm yasal adımları atmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Bölge ile ilgili açıklamada bulunan Taliban Sözcüsü Şahin, yeni yönetimin Afganistan'ın ABD'deki tüm varlıklarının çözülmesi için gerekli tüm yasal adımları atmaya hazır olduğunu belirtti.

ABD güçlerinin ülkeden ayrılması sonrası Taliban’ın Kabil’in kontrolünü ele geçirmesinden sonra batı bankaları, ABD’nin talimatıyla Afganistan’ın hesaplarını dondurdu, Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve Avrupa Birliği (AB) ise İslam cumhuriyetindeki projelerin finansmanını askıya aldı.

Bu süreçte Afganistan Bankası’nın varlıklarının toplamı 9 milyar dolardı, bu paranın 7 milyar doları ise ABD’deki bankalarda tutuluyordu.

Taliban'a göre, bunun Afgan halkının parası olduğunu ve zor ekonomik durum nedeniyle insanların onlara çok ihtiyacı olduğunu vurgulayan Şahin, ülkenin yeni yönetiminin yurtdışındaki varlıkları çözmek için mümkün olan tüm adımları atacağını kaydetti.

Diğer taraftan ABD, Afganistan’a insani yardım olarak yaklaşık 68 milyon dolar aktarılacağını açıkladı. Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, hiçbir yaptırımın tarafsız insani yardım eylemlerini etkilememesi gerektiğini vurguladı.