image

PeyamaKurd - Olası bir nükleer savaşa ilişkin değerlendirmelerde bulunan ABD Hava Kuvvetleri Komutanı General David Goldfein, nükleer savaş çıkması durumunda izlenecek planın ayrıntılarını açıkladı.

General Goldfein, nükleer savaş çıkması durumundan önce ABD Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) Komutanı Orgeneral Tod Wolters ile iletişime geçmesi gerektiğine değinerek,  ABD ve NATO kuvvetlerinin, “taarruz uçakları, bombardıman uçakları, yakıt ikmal uçakları, keşif araçları ile siber, uzay ve özel operasyonları” içeren yoğun karşı saldırı “anında” başlatacağını ifade etti.

Söz konusu bu sürecin ardından Amerikan topraklarına yönelik misillemeyi önleme amacıyla Kuzey Amerika Hava-Uzay Komutanı General Terrence O’Shaughnessy ile irtibata geçmesi gerektiğini dile getiren Goldfein, karada konuşlandırılan füze savunma sistemlerinin füze saldırısını püskürtmeye ve yalancı hedefler arasında gerçek başlıkları tespit etmeye hazır olacağını kaydetti.

Diğer taraftan son aşamada, nükleer denizaltıların devreye girmesi, “su altından yıkıcı darbenin indirilmesi” planlar dahilinde bulunuyor.

ABD’li General Goldfein’in üçüncü muhatabı da ABD Stratejik Kuvvetler (STRATCOM) Komutanı Orgeneral John Hyten olacak. Hyten’in, düşmanın “durdurulması” için hangi nükleer saldırıya ihtiyaç olduğunu rapor etmesi gerekiyor.

General Defense Maven’in aktardığına göre Goldfein, “Bu misyonların her birisi ‘kusursuz’ ve hepsinin aynı anda devreye sokulması gerekiyor” ifadesini kullandı.