image

PeyamaKurd - Pentagon'daki bir istihbarat yetkilisi, Amerikalı yetkililerin ve Kongre üyelerinin 'Çin'in oluşturduğu tehdidi ciddiye almıyor' olabilecekleri konusunda uyarıda bulundu.

Partilerüstü İstihbarat ve Ulusal Güvenlik İttifakı (INSA) tarafından düzenlenen online toplantıda konuşan ABD Hint-Pasifik Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tuğamiral Michael Studeman, Çin tehdidine dikkat çekti.

Çin ile ilgili uyarıların yeterli olmadığını dile getiren Tuğamiral Michael Studeman, “Bu uyarıların Washington'da kaç kişiyi gerçekten ikna ettiğini merak ediyorum. Dürüst konuşmak gerekirse bazı senaryolara dikkat çekmek zor” ifadesini kullandı.

ABD'li general Studeman, programdaki konuşmalarında, “ABD'de birçokları savaş olasılığını düşük görüyor, Çin gibi ülkeler ise bu olasılığı, verdikleri mücadelenin organik bir parçası olarak kabul ediyor” sözlerine yer verdi.

"Çin lider Şi Cinping son derece entrikacı"

Tuğamiral Michael Studeman, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping liderliğindeki Pekin’in “rakipsiz güç olarak ABD'nin üstünlüğünü ortadan kaldırmak için her yola başvurmaya hazır olduğunu” ifade ederek, “Şi Cinping son derece entrikacı. Onun için amaca ulaşmada kullanılan her yol mubahtır” yorumunda bulundu.

Ayroca ABD'li yetkili açıklamasının devamında, "Çin'in bazı taktikleri çok sayıda ülkeyi kendinden soğutuyor" diyerek, bu durumun Pekin'in Hong Kong ya da başka yerlere yönelik yaklaşımını değiştirmesi için yeterli olacağı konusunda kuşkulu olduğunu belirtti.