image

PeyamaKurd - ABD’de yayımlanan bir raporda, Irak-Suriye sınırında konuşlanan İran destekli Şii milisler hakkında önemli bilgiler paylaşıldı.

Rapora göre, İran destekli Şii milisler, Irak-Suriye sınırındaki bölgelerin tamamında kontrolü sağlayarak bir yarı devlet kurmuş durumda.

ABD’de istihbarat, strateji ve politikayla ilgili çalışmalar yapan New Lines Enstitüsü’nün raporuna göre, söz konusu milis gruplarının büyük çoğunluğu İran tarafından finanse ediliyor.

Milis gruplara mensup kişilerin bu bölgede resmi şekilde görev aldığına dikkat çekilen raporda, IŞİD halifeliğinin yıkılmasının ardından Irak’ın bu stratejik bölgesinde oluşan güvenlik boşluğundan faydalandıklarına vurgu yapıldı.

“Musul’un demografik yapısı değiştirildi”

Raporun devamında, milislerin polis ve güvenlik güçlerine sızmasının, onların Irak vatandaşlarının hareketlerini, ticaretini ve özel hayatın diğer yönlerini kontrol etmesine izin verdiği, bazı partilerin gazetecileri tehdit ettiği, önemli ticari alanlara giden yolları kapattığı ve hatta çok sayıda sivili köylerde alıkoyup bilinmeyen yerlere götürdüğü bilgileri yer aldı.

Raporda yer alan dikkat çekici ifadelerden biri de, söz konusu Şii milislerin IŞİD’ten kurtarılan Musul’da demografiyi değiştirdiğine yönelik bilgiler oldu.

Musul'un güneyindeki Geyare bölgesinde 72'den fazla petrol sahasının İran destekli milisler tarafından kontrol edildiğini belirten ABD raporu, milislerin ülke çapında kurdukları yasadışı kontrol noktalarından her gün yüz binlerce dolar kazandıklarının altını çizdi.