image

PeyamaKurd - ABD Hava Kuvvetleri Operasyonlar Komutanı Korgeneral Alexus Grynkewich, Rus savaş uçaklarının bu ay 25 kez Suriye’nin güneyindeki ABD askerlerinin bulunduğu el-Tanf üssünün hava sahasına girdiğini kaydetti.

Alexus Grynkewich, NBC televizyonuna verdiği demeçte, “Rus savaş uçakları, Mart ayında neredeyse her gün El-Tanf üssünün üzerinden geçerek, ABD ile Rusya arasındaki dört yıllık bir anlaşmayı ihlal etti ve tırmanma riskini aldı” ifadesini kullandı.

Grynkewich, Rus uçaklarının Tanf’taki ABD birliklerinin üzerinde alçak irtifada uçtuğunu ve bunun rahatsız edici olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Ruslar son birkaç aydır protokollerin bu ilkesini terk etmiş görünüyor. Ruslar hala ABD’nin Rus kara birliklerinden uzak durması konusunda ısrar ediyor ve ABD buna bağlı kalıyor. Ancak Ruslar, provokatif olarak Suriye’nin güneyinde, karadaki ABD birliklerinin üzerinden doğrudan uçtular.”

Rusların, Suriye’deki ABD askeri varlığına baskı yapmak için daha agresif bir tavır alabileceklerini kaydeden Korgeneral, “Ancak hem ABD, hem de Rusya’nın Suriye’de DAİŞ’e karşı olması gerek ve DAİŞ’in Suriye’de devam eden varlığını göz önünde bulundurarak, bunu yapmak için çok garip bir zaman gibi görünüyor” ifadesini kullandı.