image

PeyamaKurd - ABD basınında yer alan bir yazıya göre ABD ordusunun, insansız kara araçları alanında Rusya ve Çin ile teknolojik yarış içinde olduğu ifade edildi.

Halihazırda ABD ordusunun 3 tip otomatik savaş birimi üzerinde çalıştığını belirten Popular Mechanics yazarı Kyle Mizokami, bu birimlerin boyut, teknik donatım ve yerine getirilecek görevlere göre farklılık göstereceğini vurguladı.

Kaleme alınan yazıda, bu alanın çok önemli olduğunu, Rusya ve Çin’in de benzer insansız araçlar üzerinde çalıştığı belirtilerek, orduya gerekli sayıda savaş robotu sağlayacak olan ilk ülkenin önemli bir avantaj elde edeceği belirtildi.

ABD'li yazarın kaleme aldığı yazısında Tümgeneral Ross Coffman’ın sözlerine yer veriliyor. Yeni çalışmaları İkinci Dünya Savaşı dönemindeki General Patton’ın ‘Hayalet Ordu’su ile karşılaştıran Coffman, “Karanlıkta bu araçların yaklaştığını duyuyor ama tam olarak nerede olduğunu bilmiyorsan korku giderek artıyor” sözlerini kullandı.

Öte yandan ‘Hayalet Ordu’, ABD Ordusu'nun İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman Ordusu'nu aktif olarak yanıltmak için kullandığı gizli bir birlikti. Bu birliğin askerleri, düşmanı yanıltmak için sahte tanklar, kamyonlar ve radyo programlarını kullanıyordu.